ÖNEMLİ BİLGİLER

  • Diş teli ile beslenme

Ön dişlerinizle yumuşak veya sert hiçbir gıdayı (sandviç, hamburger, tost, haşlanmış mısır, meyve çeşitleri, vs.) ısırarak yemeyiniz. Yiyecekleri elinizle kopararak veya çatal-bıçak yardımıyla bölerek küçük lokmalar halinde yiyiniz.

Elma, armut, şeftali gibi ön dişlerle bütün halde ısırılacak meyveler küçük parçalar halinde doğrandıktan sonra arka dişlerle çiğnenmelidir.

Çikolata ve şeker kesinlikle çiğnenmemeli, yenmesi durumunda dil üzerinde eritilmelidir.

Tavuk ve et gibi yiyecekler kemikten dişler vasıtasıyla sıyrılmamalıdır.

Havuç, salatalık, turp bütün halde yenmemeli, rendelenip tüketilmelidir.

Zeytin, kiraz, kayısı, vişne, erik gibi çekirdekli yiyecekler tüketilirken kesinlikle çekirdekleri dışarda çıkartılıp yenmeli, ağız içinde çekirdekleri çıkartılmaya çalışılmamalıdır.

  • Braketleriniz ve teliniz takıldıktan sonra oluşan diş ağrısı

Braketleriniz ve teliniz takıldıktan sonra en sık rastlanan problemlerden biri ilk günler yaşanan diş ağrısıdır. Ağrı 3-7 gün içerisinde geçecektir. Bu durum yemek yemenizi daha da zorlaştırabilir. Bu süreci yumuşak ve sulu gıdalarla daha rahat atlatabilirsiniz. Bir ağrı kesici alabilirsiniz. 

  • Dudak ve yanaklarda tahriş

Braketler ve telin takıldığı ilk günlerde dudak ve yanaklarda tahriş oluşabilir. Ortodontik tedavi sonrasında size verdiğimiz mum, ilk günlerdeki tahrişi atlatmanızda size yardımcı olacaktır.

Braketlerinize mumu uygulamak için mumunuzda küçük bir parça kopartın ve iyice yuvarlayarak yumuşak bir hale getirin. Yumuşak hale getirdiğimizi mumu, dudak ve yanağımızı tahriş eden braket veya bandın üzerine getirerek yapıştırın.

Mumunuz yemek yerken düşebilir, çıkabilir, hatta yutabilirsiniz. Herhangi bir zararı olmadığı için endişe etmenizi gerektirecek bir durum değildir. Bunun dışında pamuk veya çiğnediğiniz sakızı braketler üzerine yerleştirebilirsiniz.

Ayrıca, ağız gargaraları kullanmak oluşabilecek ağrıyı dindirmede ve tahrişi azaltmada faydalı olacaktır.

  • Braketlerin kopması durumunda ne yapmalıyız?

Kullandığınız braketler özel bir yapıştırıcı yardımı ile dişlerinizin ortasına yapıştırılır. Sert bir yemek yerken braketiniz yerinden çıkabilir. Genellikle bu durum diş fırçalarken ya da braket dişin ortasında olmadığı zaman fark edilir veya tamamen dişten ayrılarak kaybedilebilir. Braketinizi dişin ortasında olmadığını fark ettiğiniz an, bu problemi halledebilmek için ORTODONTİSTİNİZE HABER VERMENİZ ŞARTTIR. Bazen kırılan braket tel üzerinde döner ve dudak ve yanak içinize batabilir. Çok zorunlu olduğu durumda tırnak makası yardımıyla telin en son da kalan arka kısmını kesebilirsiniz.

  • Hareketli aparey ve plakların saklanması

Takip çıkarılabilir apareyiniz sadece iki yerde güvendedir. Ağzınızda veya aparey kutusunda. Unutmayınız!!!!! Özellikle dışarıda yemek yerken masa üzerine koyduğunuz apareyinizi unutma riskinizin en çok olduğu yerdir.

BİZE ULAŞIN

Kliniğimizde randevu sistemi ile çalışmaktayız. Randevu talebinizi klinik sekreterimize telefon ile bildirerek en uygun zamana randevu alabilirsiniz. Randevuya gelemeyeceğiniz durumda da lütfen önceden bildiriniz. 

TELEFON

0352 222 91 92

0553 967 67 86

E-POSTA

drsedataltindis@gmail.com

ADRES

Gevher Nesibe Mahallesi, Gür Sokak, Ofisim Kayseri İş Merkezi A Blok Kat: 3 No: 10 (Tekden hastanesi yanı), 38010 Kocasinan/Kayseri

GOOGLE HARİTALAR İLE YOL TARİFİ ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ

 

Call Now ButtonHEMEN ARA