ORTODONTİ NEDİR

Dişlerdeki düzensizliklerin teşhisi, önlenmesi ve tedavisiyle ilgilenen diş hekimliği uzmanlık dalıdır. Ortodontik tedavideki amaç; dişlerin düzgün bir şekilde sıralanması ve alt-üst çene arası kapanış bozukluklarının düzeltilmesidir. Dişlerin düzgün sıralanması ve kapanış bozukluğunun düzeltilmesi ile ısırma, çiğneme, diş temizliği ve konuşma kolaylaşır. Temizliğin kolaylaşması dişlerin ömrü uzar ve daha uzun yıllar kullanılması sağlanır.

 

  • Ortodontik tedavi ile neler düzeltilebilir?

Çapraşıklık: En yaygın olan ortodontik problemdir. Çene darlığı, erken çekilen süt dişi, dişlerin büyüklüğü yada küçüklüğü vb. durumlar dişlerde çapraşıklığa neden olabilir. Ortodontik tedavi ile kolaylıkla ve doğru bir şekilde dişler çene üzerinde yeniden düzenlenebilir.

Çene problemleri: Ortodontik tedavi ile çeneler arasındaki uyumsuzluk, ön arka yönde bir tutarsızlık veya sapma varsa belirli yaşa kadar ameliyatsız belirli yaştan sonra ameliyatla düzeltilebilir.

Gülümseme hattı: Dişlerdeki çapraşıklık dişetlerinin konumunu da etkilemektedir. Çapraşıklık düzeltildikten sonra dişetleri uygun konumu gelmekte ve gülümseme hattı normale dönmektedir.

Dudak konumları: Dişlerdeki ve çenelerin konumundaki anomaliler dudak konumlarını da etkileyebilmektedir. Çekimli tedavi, mini vida tedavisi ya da ağız içi elastik uygulamaları ile dudak konumları göreceli olarak değişebilmektedir.

  • Ortodontik tedavi ile neler düzeltilemez?

Ortodontik tedavi ile dişlerin boyutu, şekili, üzerindeki lekelenmeler ve ucundaki kırıklar değiştirilemez. Bu işlemler genel diş hekimliği uygulamaları ile düzeltilebilmektedir.

  • Ortodontik tedavi kimlere yapılabilir?

Eskiden ortodontik tedavinin sadece çocuklara yapıldığı görüşü hakimdi. Günümüzde ise ortodontik hastaların yaklaşık yüzde ellisi yetişkin bireylerden oluşmaktadır. Güzel bir gülümseme ve sağlıklı çene kapanışı, 12 yaşında olduğu kadar 40 yaşında da aynı öneme sahiptir. Yaş, ortodontik tedavi için tek başına değerlendirilecek bir kriter değildir. Sağlıklı kemik dokusuna sahip her yaşta bireye ortodontik tedavi uygulanabilir.

 

  • Ortodonti tedavisi fiyatları

Ortodonti tedavisi fiyatları her hasta için farklılık gösterir. Hastanın ihtiyacına göre kullanılan malzeme ve ortodontik tedavinin ne kadar sürdüğü fiyatı etkileyen faktörlerdir. Ortodonti tedavisi fiyatı, tedavi süresinin uzun olmasından dolayı uygun ödeme planlarıyla bütçenize anlık bir yük getirmez ve orta-uzun vadede ödenebilir. Ortodonti tedavisi düzeltici bir tedavi, yani kişinin gerçek dişlerini uygun ve sağlıklı bir duruma geri döndürme işlemi, olduğu için tedavi fiyatı protez dişlerin veya diğer estetik müdahalelerin fiyatlarıyla karşılaştırıldığında daha ekonomiktir. Ortodontik tedavinin ağızdaki dişlerin doğal yerleşimini sağlaması ileride oluşacak diş ve ağız problemlerini en düşük düzeye çekmekte yardımcı olacağını düşünürsek, fiyatına göre sağlığınız için çok iyi bir yatırım olduğunu söyleyebiliriz.

BİZE ULAŞIN

Kliniğimizde randevu sistemi ile çalışmaktayız. Randevu talebinizi klinik sekreterimize telefon ile bildirerek en uygun zamana randevu alabilirsiniz. Randevuya gelemeyeceğiniz durumda da lütfen önceden bildiriniz. 

TELEFON

0352 222 91 92

0553 967 67 86

E-POSTA

drsedataltindis@gmail.com

ADRES

Gevher Nesibe Mahallesi, Gür Sokak, Ofisim Kayseri İş Merkezi A Blok Kat: 3 No: 10 (Tekden hastanesi yanı), 38010 Kocasinan/Kayseri

GOOGLE HARİTALAR İLE YOL TARİFİ ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ

 

Call Now ButtonHEMEN ARA